❄️ kod: kod10 zniżka -10% na (Post dr Dąbrowskiej oraz Wyjścia z Postu) ❄️ ❄️ ❄️ kod: kod7 zniżka -7% (na pozostałe diety) ❄️
catering-dabrowskiej (2)
image image image

Porównanie diety dr Dąbrowskiej z innymi popularnymi systemami postnymi i innymi dietami oczyszczającymi

8 kwietnia 2024

image image image

Dobra dieta

Porównanie diety dr Dąbrowskiej z innymi popularnymi systemami postnymi i innymi dietami oczyszczającymi

Dieta dr Dąbrowskiej została opracowana przez polską lekarkę dr n. med. Ewę Dąbrowską, która jest specjalistką w dziedzinie medycyny, a także autorką wielu publikacji naukowych i książek związanych ze zdrowym stylem życia, odżywianiem oraz detoksykacją organizmu. Jej dieta warzywno-owocowa zdobyła popularność w Polsce i za granicą jako metoda wspierająca zdrowie, oczyszczanie oraz odchudzanie.

Na wstępie warto zaznaczyć, że Post dr Ewy Dąbrowskiej nie jest dietą codzienną do stałego stosowania (tzn. systemem żywieniowym) a czasową kuracją, której jednorazowe stosowanie ograniczone jest maksymalnie do 42 dni. 

Samo oczyszczanie/detoksykacja w popularnej interpretacji kojarzy się z procesem oczyszczania jelit i wyprowadzaniem toksyn z organizmu. Szczególnie dotyczy to krótkich 2-3 dniowych kuracji opartych o różnego rodzaju preparaty ziołowe. W ostatnich latach na popularności zyskały również krótkie detoksy oparte na sokach. To co odróżnia post dr Ewy Dąbrowskiej od wspomnianych kuracji to zdecydowanie szersze działanie, które polega na przywróceniu homeostazy w całym organizmie. Natomiast przewagą postu dr Ewy Dąbrowskiej nad bardziej radykalnymi systemami głodówkowymi (takimi jak głodówka na wodzie czy post suchy) jest jego stosunkowo łagodny przebieg, dlatego możliwy jest on do przeprowadzenia w warunkach domowych i nie wymaga brania urlopu czy większych wyrzeczeń związanych z codziennym funkcjonowaniem.

Kurację postną można przeprowadzać w dowolnym czasie, ale najlepszą porą jest wiosna i jesień. 

  • 1 dzień w tygodniu przez cały rok
  • 2 dni w tygodniu przez cały rok
  • 1 tydzień w miesiącu przez cały rok
  • od 1 do 6 tygodni w roku
  • 2 razy w roku po 6 tygodni

Post przebiega w sposób bardzo indywidualny i jego czas trwania należy dopierać do aktualnych możliwości i stanu organizmu. Kurację trwającą do 14 dni uznaje się jako post profilaktyczny, dłuższy jest postem leczniczym, szczególnie w przypadku zdrowotnych problemów o podłożu cywilizacyjnym. Maksymalny jednorazowy czas, przez który można pościć to 42 dni i nie można go przedłużać. Bywa, że pierwsze 2-3 dni są trudne i jest to związane bardzo często z możliwymi bólami głowy, brzucha i stawów, biegunkami, bezsennością, zawrotami głowy oraz zmianami skórnymi. Zazwyczaj w 3-4. dniu wiele osób zauważa przypływ energii i lepsze samopoczucie, umysł jest skoncentrowany, lekkość, dobry sen, mija uczucie głodu.

Dobierając długość trwania postu, należy pamiętać, że właśnie te pierwsze dni mogą być trudniejsze, ponieważ organizm potrzebuje czasu, aby przestawić się na kluczowe mechanizmy postne, tj. ketozę i autofagię. Dlatego zalecamy, aby robić kuracje nie krótsze niż 7 dni, aby dać naszym ciałom przestrzeń na zaadoptowanie się do sytuacji i skorzystanie z tych mechanizmów. Oczywiście można co jakiś czas robić posty 1 czy 3-dniowe, ale należy je traktować bardziej jako “przypominajki” niż kuracje, które będą mogły oczyścić nasz organizm na poziomie komórkowym. 

Spodziewane efekty stosowania Postu dr Ewy Dąbrowskiej:

  • poprawa koncentracji, ogólnego samopoczucia
  • utrata wagi, zmniejszenie obrzęków spowodowanych zatrzymaniem wody
  • obniżenie poziomu cukru we krwi
  • polepszenie wrażliwości na insulinę
  • obniżenie poziomu cholesterolu
  • zmniejszenie procesów zapalnych 
  • rewitalizacja i odmłodzenie organizmu
  • poprawa stanu cery

Przeciwwskazania i środki ostrożności: 

  • nie wolno przeprowadzać postu przy skrajnym niedożywieniu i niedowadze, przed ukończeniem 18 lat oraz w trakcie ciąży i karmienia piersią
  • przy przyjmowaniu leków oraz w przypadku cukrzycy
  • przy regularnym przyjmowaniu leków na jakiekolwiek inne schorzenie koniecznie skontaktuj się z lekarzem
  • jeżeli w trakcie postu poczujesz się źle, przerwij go i skontaktuj się z lekarzem

Rodzaje postu dr Dąbrowskiej 

Post dr Ewy Dąbrowskiej występuje w kilku wariantach. W trakcie kuracji można zmieniać postaci postu oraz dostosowywać ich długość do indywidualnych potrzeb:

Post klasyczny – dozwolone warzywa w formie surowej i gotowanej/pieczonej, owoce w niewielkich ilościach, soki warzywno-owocowe wytłaczane wytłaczarkami wolnoobrotowymi. Zakwas buraczany oraz kiszonki.

Post płynny – zupy, soki, surowe koktajle warzywne z niewielkim dodatkiem dozwolonych owoców. Warto z niego skorzystać w sytuacji, kiedy mamy trudność z jedzeniem warzyw lub zdarza się okresowa niechęć do jedzenia.

Post sokowy – wariant szczególnie zalecany w przypadku dokuczliwych wzdęć lub innych problemów trawiennych, trudności w przeprowadzeniu postu metodą klasyczną lub jako przerywnik gdy w trakcie postu doświadczamy niechęci do jedzenia

Ważnym elementem całej kuracji jest zakończenie, czyli tzw. wyjście z postu. Od jego prawidłowego przeprowadzenia zależy powodzenie całej kuracji. Im dłuższy post tym bardziej powinniśmy zadbać o prawidłowe z niego wyjście.

W trakcie wyjścia przygotowujemy organizm do ponownego trawienia wszystkich grup pokarmowych (głównie białek i tłuszczów) oraz stopniowo podnosimy kaloryczność spożywanych posiłków. W trakcie wyjścia należy zadbać o jakość spożywanego pokarmu. 

Wyjście z postu dzieli się na 3 fazy:

Faza 1 – rozszerza spożywane pokarmy o te, które dostarczają tłuszcz (oliwa, oleje roślinne tłoczone na zimno, orzechy, pestki, oliwki, awokado).

Faza 2 – rozszerza produkty zawierające białko. Zachęcamy, aby wyjście było nadal oparte o produkty roślinne (tofu ekologiczne, jogurty roślinne, rośliny strączkowe). Jeżeli nie ma takiej możliwości to może być to białko zwierzęce, jednak nie powinniśmy go smażyć. Obróbka termiczna powinna być delikatna.

Faza 3 – rozszerzenie o produkty węglowodanowe z niskim IG jak komosa ryżowa, kasza gryczana, ryż dziki czy brązowy, kasza orkiszowa, płatki owsiane.

Krótka charakteryzacja innych systemów oczyszczających

Post Daniela

Post Daniela jest pierwotną wersją postu, mimo że ma nieco inne zasady, często jest używany jako synonim do Postu dr Dąbrowskiej. Został opisany w Starym Testamencie. Dla osób, które go przeprowadzają bardzo istotny jest aspekt duchowy. 

Detoks sokowy

Detoks sokowy szczególnie zalecany do krótszych 3-7 dniowych kuracji lub jako odmiana w przypadku postów dłuższych. Ich przebieg jest zazwyczaj bardziej gwałtowny niż w przypadku postu dr Dąbrowskiej. Jeżeli chcesz go przeprowadzać w ramach kuracji postnej, soki muszą być tłoczone tylko i wyłącznie z dozwolonych warzyw i owoców w odpowiednich proporcjach i rozcieńczone wodą ok. 20-30%. Przy innych detoksach sokowych nie ma takich obostrzeń i soki mogą być komponowane w dowolny sposób. Dziennie powinno się wypić ok. 2,5 litra soków.

Źródła:

  • Ewa Dąbrowska, „Ciało i ducha ratować żywieniem”
    Książka dr Ewy Dąbrowskiej szczegółowo opisuje zasady jej diety warzywno-owocowej, jej korzyści zdrowotne oraz wpływ na organizm. Autorka omawia również, jak jej dieta wypada w porównaniu z innymi metodami oczyszczania organizmu. To podstawowa pozycja dla każdego, kto chce zrozumieć unikalne aspekty diety dr Dąbrowskiej.
  • Jadwiga Górnicka, „Nie daj się chorobie”
    Książka Jadwigi Górnickiej zawiera szeroki zakres informacji na temat różnych diet zdrowotnych i oczyszczających, w tym diety dr Dąbrowskiej. Autorka porównuje różne systemy postne, omawiając ich zalety i wady oraz wskazując, dla kogo są najbardziej odpowiednie.
  • Magdalena Makarowska, „Diety oczyszczające dla każdego”
    W swojej książce Magdalena Makarowska opisuje różne metody oczyszczania organizmu, w tym dietę dr Dąbrowskiej, posty przerywane i inne diety detoksykacyjne. Książka zawiera porównanie tych diet, ich wpływ na organizm oraz praktyczne wskazówki dotyczące ich stosowania.
Poprzedni

Porady dla początkujących na diecie dr Dąbrowskiej – jak zacząć, na co zwrócić uwagę

Następny

Dieta dr Dąbrowskiej w różnych grupach wiekowych - dostosowanie diety do potrzeb różnych użytkowników