***👉 kod: kod10 -10% na (Post dr Dąbrowskiej / Detoks Sokowy / Ratunek dla Wątroby) *** 👉kod: kod7 -7% (na pozostałe diety)
Zamów już dziś!
Zamów
image image image

Na czym polega dieta low-FODMAP?

15 czerwca 2022

image image image

Bez kategorii

Na czym polega dieta low-FODMAP?

Często dokuczają ci problemy żołądkowo-jelitowe? Wsparciem w łagodzeniu dolegliwości może być dieta low-FODMAP, stosowana przede wszystkim przez osoby zmagające się z zespołem jelita drażliwego (IBS). Sprawdź, na czym polega ten sposób odżywiania – być może i dla ciebie dieta pudełkowa low FODMAP okaże się rozwiązaniem.

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na kondycję zdrowotną organizmu. Przykładem może być dieta low FODMAP, która – poprzez ograniczenie spożycia fermentujących oligo-, di- i monosacharydów – pomaga uporać się z uporczywymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Produkty należące do grupy FODMAP – jak oddziałują na organizm?

FODMAP – łatwo fermentujące i słabo wchłaniane węglowodany – przyczyniają się do nagromadzenia wody w świetle jelit oraz do wzmożonej produkcji gazów. Skutkiem tego jest najczęściej rozciąganie ściany jelita, co manifestuje się biegunkami, wrażeniem przelewania, dolegliwościami bólowymi. 

O ile osoby zdrowe nie odczuwają tak dużego dyskomfortu, o tyle pacjenci zmagający się z IBS, SIBO czy innymi chorobami układu pokarmowego cierpią z powodu nasilenia objawów.

Dieta low-FODMAP – jak działa?

Dieta low FODMAP działa na prostej zasadzie – chodzi o wykluczenie, a następnie ograniczenie spożycia produktów będących bogatym źródłem fermentujących oligo-, di- i monosacharydów. 

Plan odżywiania składa się z kilku etapów:

  • faza I – eliminacja FODMAP na okres 6-8 tygodni;
  • faza II – stopniowe rozszerzanie jadłospisu o produkty zawierające większą ilość FODMAP (trwa 8-12 tygodni); zaleca się, aby jeden nowy produkt włączać co 3 dni (pozwoli to na szybką reakcję w razie ponownego nasilenia objawów);
  • faza III – personalizacja diety w celu wyeliminowania pokarmów odpowiadających na nasilenie objawów.

Warto przy tym podkreślić, że taka dieta ma charakter indywidualny. Na drugim i trzecim etapie posiłki komponowane są w oparciu o FODMAP wywołujące minimalne objawy lub niedające żadnych dolegliwości. Wybierane są więc wyłącznie te produkty, które organizm toleruje. 

Produkty o wysokiej zawartości FODMAP (np. cebula, kalafior, szparagi, jabłka, gruszki, twaróg, nasiona roślin strączkowych) zastępuje się produktami o małej zawartości FODMAP. Jadłospis bazuje na naukowo opracowanych tabelach, których zamieszczone są produkty niedozwolone (o wysokiej zawartości FODMAP) oraz produkty zalecane (o niskiej zawartości FODMAP). Dzięki temu można mieć pewność, że dieta będzie zgodna z wytycznymi przygotowanymi przez naukowców z Monash University. 

Dieta low FODMAP catering – to dobre rozwiązanie?

Jeśli nie masz czasu na samodzielne przyrządzanie posiłków lub po prostu nie wiesz, na jakich produktach spożywczych bazować, dieta pudełkowa low FODMAP może okazać się dobrym rozwiązaniem. Zamawiając catering, każdego dnia otrzymujesz kompletny zestaw dań, które wpisująca się w założenia tego sposobu odżywiania. 

W Proszę Zdrowie przykładamy ogromną wagę nie tylko do zasad planu żywieniowego, ale również jakości produktów spożywczych. Dzięki temu dieta low FODMAP jest w pełni bezpieczna, wartościowa i smaczna. Posiłki powstają pod okiem doświadczonego dietetyka, dlatego masz pewność, że są zgodne z zasadami samej diety jak i ogólnych zasad żywieniowych.

Dieta o niskiej zawartości FODMAP pomaga zmniejszyć objawy ze strony przewodu pokarmowego. Metaanaliza opublikowana w lutym 2021 roku wskazuje na wysoką skuteczność – ponad 76% pacjentów zgłaszało poprawę stanu zdrowia po ograniczeniu spożycia produktów o dużej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów. Warunek jest tylko jeden – posiłki muszą być komponowane zgodnie z zasadami oraz w oparciu o indywidualne preferencje żywieniowe. 

Wiedząc, jakie założenia ma dieta low FODMAP, catering pozwala na dostosowanie posiłków do założeń sposobu odżywiania. Jeżeli więc zależy ci na zdrowym odżywianiu – bez zastanawiania się nad zawartością fermentujących oligo-, di- i monosacharydów – postaw na gotowe rozwiązanie.

Chcesz przekonać się czy dieta low FODMAP sprawdzi się w twoim przypadku? Skorzystaj z dnia testowego w Proszę Zdrowie.

Sprawdź dietę low-FODMAP Proszę Zdrowie: kliknij

Poprzedni

Czym charakteryzują się diety proteinowe i jak wpływają na nasz organizm?

Następny

Szef Sosnowski w akcji - przepis na wege burgera!