Jedną z podstawowych, naczelnych zasad każdej diety wegańskiej, jest brak w menu mięsa, jak również produktów odzwierzęcych. Wiąże się ze względami ideologicznymi, czy zdrowotnymi. Jednak nie można zapominać, że mięso jest cennym źródłem białka, witaminy B12, czy żelaza. W związku z należy wiedzieć, jakie zamienniki na diecie wegańskiej wybrać, by zastąpić spożycie mięsa. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Co warto jeść na wege diecie, by zastąpić mięso?
Popyt na roślinne alternatywy mięsa i produktów mlecznych rośnie. To coraz częściej obserwowany trend. To sprawia, że można cieszyć się nawet burgerem z roślin strączkowych, przez co komponowanie posiłków na diecie wegańskiej poza domem nie stanowi dziś problemu.
Najbardziej atrakcyjne, najpopularniejsze roślinne alternatywy mięsa produkowane są przede wszystkim z roślin strączkowych, a prawdziwą królową, pozostawiającą w tle inne rośliny, jest soja. Strączkowe rośliny zawierają dużą ilość białka, przez co dieta wegańska wywołuje dużo korzyści dla naszego zdrowia.
Tofu
Tofu, które przywędrowało z Azji, jest jednym z najlepszych zamienników mięsa. Znane ludzkości od 1000 lat. Wodorosty nigari i napój sojowy to główne składniki. Tofu zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne i jest uważane za jedno z najlepszych źródeł białka roślinnego. Zawartość soi sprawia, że tofu zawiera także przeciwutleniacze oraz izoflawonoidy.
Tempeh
Tempeh pochodzący z Indonezji to także świetny zamiennik mięsa. To sfermentowana wersja tofu. Zawiera szlachetną pleśni z rodzaju Rhizopus oligosporus. Cechuję się wyższą zawartością wapnia, żelaza, a także witamin z grupy B, w porównaniu do klasycznego tofu.
Seitan
Seitan pochodzi z Chin. Produkowany jest z białka pszenicy. Powstaje poprzez zmieszanie mąki z wodą i odstawienie jej na jakiś czas. Cechuję się bardzo dużą zawartością białka. W związku z tym, że cechuje się bardzo małą zawartością kalorii, będzie idealnym wyborem na diecie wegańskiej odchudzającej.
Chlebowiec
Kolejną alternatywą dla mięsa na diecie wegańskiej jest chlebowiec. To tropikalny owoc, który pochodzi z Indii. Nie jest to żadna pomyłka, że jest wymieniony jako alternatywa dla mięsa na diecie wegańskiej. Cechuję się bowiem wyjątkowymi właściwościami. Co ciekawe, cechuje się neutralnym smakiem, jednak po jego rozbrojeniu, konsystencja i wygląd przypomina wędlinę. Nie od dziś wiadomo, że niebagatelne znaczenie ma wygląd pożywienia. Jeśli więc wegan chce zjeść kanapkę z szynką, chlebowiec musi znaleźć się w jego kuchni.
Mięso sojowe
Mięso sojowe to nic innego jak odwodnione białko sojowe. Produkt wytwarzany jest z odtłuszczonej mąki sojowej. Cechą charakterystyczną mięsa sojowego jest minimalna zawartość węglowodanów, a duża zawartość błonnika i białka. Dostępne jest w formie plasterków, kostek, czy jako apetyczne makaroniki. Cechuję się długą przydatnością do spożycia. Amerykański koncern spożywczy Archer Daniels Midland, rozpoczął sprzedaż mięsa sojowego już w latach 60. Jest to jedna z najstarszych propozycji.
Na całym świecie wciąż wzrasta liczba wegan i wegetarian. Nic więc dziwnego, że przemysł gastronomiczny coraz bardziej intensywne wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wegańskich i wegetariańskich konsumentów. Wskazuję się, że do 2035 r., alternatywy roślinne mogą stanowić nawet 11% całkowitej sprzedaży mięsa, ryb i produktów mlecznych. Już dziś poznaj najlepsze zamienniki mięsa, i ciesz się doskonałym zdrowiem i wyglądem przez długi czas.
Źródła:
-
Fuhrman, J., Ferreri, D.M. (2010). The benefits and risks of vegan diets: A review. Artykuł ten omawia najlepsze wegańskie zamienniki mięsa, takie jak tofu, tempeh, seitan, oraz różnorodne produkty na bazie roślin strączkowych. Autorzy podkreślają, że te zamienniki dostarczają wysokiej jakości białka i mogą być kluczowe w zbilansowanej diecie wegańskiej.
-
Messina, V., Mangels, A.R. (2014). The Dietitian’s Guide to Vegetarian Diets: Issues and Applications. Książka ta dostarcza przeglądu wegańskich zamienników mięsa i ich wartości odżywczych. Autorzy omawiają, jak wykorzystać te produkty w codziennej diecie, aby zapewnić odpowiednie spożycie białka, żelaza i innych kluczowych składników odżywczych.
-
Stepaniak, J. (2000). The Vegan Sourcebook. Książka ta przedstawia różnorodne wegańskie zamienniki mięsa, omawiając ich zalety i sposób przygotowania. Autorka podkreśla, że odpowiednie przygotowanie i przyprawienie tych produktów może pomóc w tworzeniu smacznych i pełnowartościowych posiłków.