kod: nowystart12 -12% na diety od 21 dni 👌 kod: nowystart10 -10% na (Post dr Dąbrowskiej + Detoksy Sokowe + Ratunek dla Wątroby + Sirt 1 i 2) 👌 kod: nowystart7 -7% (na pozostałe diety od 3 dni)
Właściwa dieta treningowa to klucz do efektów treningowych
image image image

Jak wygląda prawidłowa dieta dla trenujących?

19 sierpnia 2024

image image image

Dobra dieta

Jak wygląda prawidłowa dieta dla trenujących?

Coraz więcej osób prowadzi aktywny tryb życia. Stało się niezwykle popularną praktyką codzienne uprawianie sportu, po pracy, czy szkole. Coraz więcej osób jeździ regularnie na rowerze, biega, ćwiczy na siłowni. Nic więc dziwnego, że coraz częściej dużym zainteresowaniem cieszy się dieta treningowa. Co należy jeść, by dieta dla trenujących była pełnowartościowa, dopasowana do potrzeb naszych organizmów? Przyjrzyjmy się ciekawemu zagadnieniu z bliska.

Jaka jest dieta dla trenujących na siłowni?

Dieta dla osób ćwiczących na siłowni wpływa na ich zdolności wysiłkowe, jak również ogólną efektywność treningu. Nic więc dziwnego, że dla każdego sportowca jest to kwestia priorytetowa. Prawidłowy jadłospis dla osób ćwiczących na siłowni powinien zakładać odpowiednią podaż węglowodanów, białka, jak również tłuszczy. Co ważne, nie może zabraknąć w nim dużej ilości witamin, minerałów, jak również antyoksydantów. Wynika to z konieczności doskonałego radzenia sobie ze stresem, który spotka każdego z nas, jak również w związku z dużym obciążeniem organizmu związanym z intensywnym treningiem. Odpowiednia dieta do ćwiczeń powinna uwzględniać m.in.: wiek, wagę, płeć, rodzaj i ilość wykonywanych treningów, ogólny stan zdrowia, jak również występowanie chorób przewlekłych. Jeśli występuje cukrzyca, nadciśnienie tętnicze krwi, anemia, otyłość, nadwrażliwość pokarmowa, czy zaburzenia odżywiania, dieta musi spełniać indywidualne potrzeby każdego organizmu.

Odżywianie siłownia bierze pod uwagę także zasilanie okołotreningowe. W związku z tym, podczas stosowania diety treningowej koniecznym jest ciągłe monitorowanie podaży energii, która dostarczana jest w ramach codziennej racji pokarmowej. Stosując zalecenia oparte na rygorystycznej analizie składników pokarmowych, warto wskazać, że podczas długotrwałego wysiłku fizycznego należy dostarczać energię również w trakcie ćwiczeń. Takie rozwiązanie dąży do zapobiegania występowania hipoglikemii, jak również do utrzymania doskonałej wydolności organizmu. Idealna dieta treningowa, to taka, która pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej, budowanie masy mięśniowej, jak również dostarczanie wszelkich niezbędnych mikro i makro składników dla organizmu.

Jedną z głównych, naczelnych zasad dotyczących diety treningowej, jest regularność spożywanych posiłków. W tej diecie, jak w żadnej innej, ogromne znaczenie ma częstotliwość jedzenia, jak również to, co jemy przed, a co po treningu. Przede wszystkim musimy dbać o stałe pory jedzenia. Nigdy nie możemy podejmować treningu na czczo, bez dostarczania właściwej ilości energii. W naszym organizmie musimy zadbać o zachowanie równowagi. Należy znaleźć tzw. złoty środek. Nie można jeść ani zbyt często, ani zbyt rzadko.

Dieta dla osób ćwiczących na siłowni musi opierać się o stałe godziny spożywania posiłków

Dieta dla mężczyzn ćwiczących na siłowni

Dieta i ćwiczenia dla faceta to dwa, połączone ze sobą czynniki, które mają bezpośredni wpływ na samopoczucie, witalność, czy poziom libido. Warto więc znać jadłospis dla ćwiczących na siłowni, by móc korzystnie wpłynąć na jakość i komfort swojego życia. Jadłospis dla mężczyzn ćwiczących na siłowni powinien odpowiadać na zapotrzebowanie energetyczne, jak również wszystkie składniki odżywcze. Z całą pewnością ze względu na odmienny charakter przemian energetycznych, jak również różnej intensywności treningu, dieta dla ćwiczących na siłowni mężczyzn będzie inna, niż np. dla kobiet ćwiczących gimnastykę, czy balet.

Prawidłowa dieta dla mężczyzn ćwiczących na siłowni musi uwzględniać odpowiedni rozkład makroskładników, biorąc pod uwagę jednocześnie okołotreningowe pory spożywanych posiłków. Wyróżnić można dwa kluczowe czynniki, który nie może zabrać w diecie każdego mężczyzny ćwiczącego na siłowni- zwiększona podaż pełnowartościowego białka, jak również nadwyżka kaloryczna. Należy szczególną uwagę poświęcić również na posiłki spożywane po treningu. Jeśli będą one obfitować w aminokwasy, wówczas można będzie liczyć na syntezę nowych białek. W posiłkach potreningowych nie może zabraknąć węglowodanów. Podaż węglowodanów powinna uwzględniać zużyte zapasy energii.

Co więcej, wartościowe, dobrze zbilansowane posiłki, będą przyspieszać regenerację organizmu, jak również wspierać odbudowę włókien mięśniowych. Warto przedstawić kluczową listę produktów, w które powinna obfitować dieta ćwiczących mężczyzn:

  • Wołowina,
  • Drób,
  • Królik,
  • Jaja,
  • Owoce morze,
  • Dorsz,
  • Łosoś,
  • Ciecierzyca,
  • Soczewica,
  • Bób

Chcą wymienić najwartościowsze źródła węglowodanów na męskiej diecie treningowej, wskazać należy:

  • Owoce (banany, winogrona, mango, owoce suszone),
  • Produkty zbożowe (płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste),
  • Koktajle owocowo- warzywne,
  • Warzywa (ziemniaki, marchew, bataty).

Białko i węglowodany muszą być uzupełnione tłuszczami. Przede wszystkim należy zadbać o podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych, a więc o obecność oleju roślinnego, czy tłustych, morskich ryb.

Dobra dieta na siłownie dla kobiet

Dieta a ćwiczenia na siłowni to temat, który interesuje wiele Pań. Dieta treningowa dedykowana kobietom wiąże się ze specyficznymi potrzebami żywieniowymi. Wynika to z dymorfizmu płciowego. Dzięki ciągłemu monitorowaniu postępów w dziedzinie żywieniowej genetyki zauważyć można, że kobiety aktywne fizycznie są o wiele bardziej podatne na powstanie niedoborów składników odżywczych. Jeśli wystąpi brak właściwego wspomagania ze strony żywienia, bardzo często trzeba mierzyć się z zaburzeniami metabolicznymi. Według obecnych badań naukowych, u aktywnych fizycznie kobiet, które prowadzą źle zbilansowaną dietę, obserwować można niedokrwistość. W związku z tym, silownia dieta powinna obfitować w duże ilości żelaza, kwasu foliowego, jak również witaminy B12. Dla przykładu można wskazać, że nieprawidłowa dla kobiet ćwiczących na siłowni będzie dieta niskotłuszczowa. Jak zatem stworzyć idealną dietę dla kobiet ćwiczących na siłowni? Należy pamiętać o tym, by jedzenie obfitowało w wartościowe źródła węglowodany, które będą cechować się zróżnicowanym tempem wchłaniania. Należy zadbać także o zabezpieczenie właściwej ilości tłuszczu, które będzie chronić przed pojawieniem się zaburzeń gospodarki hormonalnej. Należy także uwzględnić zapewnienie dostarczenia w diecie pełnowartościowego białka. Jest to kluczowe w ochronie utraty masy mięśniowej.

Dieta treningowa dla kobiet musi zawierać dużą ilość żelaza oraz witaminy B12

Gotowy catering dietetyczny dla osób trenujących

Wiele osób zadaje sobie pytanie: siłownia- jaka dieta będzie właściwa? Okazuje się, że niejednokrotnie nie posiadamy wystarczających umiejętności, wiedzy, czy doświadczenia, które pozwolą nam na opracowanie diety pełnowartościowej, doskonale zbilansowanej. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się dieta pudełkowa. To profesjonalne rozwiązanie, które staje się gwarancją prowadzania dobrze dopasowanej diety treningowej. Gotowe posiłki, które codziennie rano mogą trafiać pod drzwi naszych domów, czy mieszkań, są opracowane przez wykwalifikowanych, doświadczonych dietetyków klinicznych. Co więcej, w ramach skorzystania z oferty, możemy liczyć na indywidualne dobraną wartość kaloryczną posiłków. Dlaczego catering dietetyczny gości w coraz większej ilości domów? Przede wszystkim wynika to z faktu, że można korzystając z takiej usługi gastronomicznej, jeść bardzo smacznie, syto, a przy tym cieszyć się idealnie zbilansowanym posiłkiem. W ofercie firmy cateringowej znajdą się dieta dla sportowca siłownia jadłospis. To opcja specjalnie stworzona dla osób, dla których ćwiczenia fizyczne to nieodłączny element każdego dnia.

Dieta treningowa może zostać dostarczona pod Twój dom

Dieta plus siłownia, czyli sposób na doskonałe zdrowie i nienaganny wygląd

W dzisiejszych czasach na rynku można odnaleźć bardzo wiele, różnorodnych leków, czy suplementów diety, które obiecują nam poprawę zdrowia, czy wyglądu. Jednak są to tylko puste, mało znaczące slogany reklamowe. Jedną sprawdzoną receptę na walkę o zdrowie i wygląd, to dobrze przemyślana, dopasowana do własnego organizmu i jego potrzeb dieta, jak również odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Właśnie dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług trenera personalnego, który wskaże nam idealną formę ćwiczeń oraz jedzenia. Takie rozwiązanie już po kilka tygodniach stosowania pozwoli na uzyskanie pierwszych, wymiernych, satysfakcjonujących efektów. Niejednokrotnie można spotkać osoby, które regularnie ćwiczą, nawet wymagające cardio, a ich waga stoi w miejscu, figura nie nabiera preferowanych kształtów, a zapał gaśnie z dnia na dzień. Za taki obrót spraw najczęściej odpowiedzialność ponosi zły jadłospis, tj. zbyt duża podaż kalorii, bądź złe zbilansowanie, np. za duża ilość węglowodanów, a za mała podaż białka.

Jakie funkcje pełni dieta treningowa?

Wymienić można kilka najbardziej znaczących funkcji, jakie pełni dla naszego organizmu dieta treningowa. Z całą pewnością w tej grupie znajdzie się;

  • Ustabilizowanie jak również pobudzenie procesów metabolicznych,
  • Wsparcie utrzymania właściwej masy ciała,
  • Dostarczanie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu witamin, minerałów, błonnika, jak również mikroelementów,
  • Utrzymanie sił i energii podczas wykonywania treningów,
  • Polepszanie osiąganych wyników sportowych,
  • Poprawa ogólnego stanu zdrowia.

Jak widać, jedzenie, jakie spożywamy, odgrywa pierwszorzędne znaczenie dla naszego zdrowia i wyglądu.

Dieta treningowa to specjalistyczny jadłospis, który musi być rozsądnie dobrany i przemyślany. Nie bez powodu cały sztab profesjonalnych dietetyków i lekarzy układa plany żywieniowe dla profesjonalnych sportowców. Co więcej, zmieniają się one w zależności od formy i rodzaju ćwiczeń. Jeśli więc ruch to Twoja pasja, codzienne zamiłowanie, musisz zadbać o własną dietę. Wsłuchanie się w potrzeby własnego organizmu, regularne badania laboratoryjne, jak również stała kontrola i konsultacje ze specjalistami, to klucz do ochrony własnego zdrowia i osiągnięcia ogromnych korzyści.

Źródła:

  • Górniak, P., Sobczak, A. (2022). Trening siłowy i żywienie w sporcie. Kraków: Wydawnictwo AWF. Książka ta omawia zasady żywienia w sporcie, w tym dietę dla osób trenujących na siłowni. Autorzy przedstawiają praktyczne wskazówki dotyczące planowania posiłków, które wspierają regenerację i budowę masy mięśniowej.

  • Phillips, S.M., Van Loon, L.J.C. (2011). Dietary protein for athletes: From requirements to metabolic advantage. Sports Medicine, 41(3), 1003-1019. Badanie to analizuje potrzeby białkowe sportowców oraz wpływ białka na efektywność treningów siłowych. Autorzy podkreślają znaczenie odpowiedniego spożycia białka w diecie osób ćwiczących na siłowni.

  • Campbell, W.W., Leidy, H.J. (2007). Dietary protein and resistance training: Effects on muscle hypertrophy and body composition in older adults. Journal of the American College of Nutrition, 26(6), 696-703. Artykuł ten omawia, jak dieta bogata w białko wspomaga budowę masy mięśniowej u osób trenujących, co jest kluczowe dla efektywności diety na siłownię.

  • Burke, L.M., Deakin, V. (2010). Clinical Sports Nutrition. McGraw-Hill. Książka ta jest szerokim przewodnikiem po żywieniu sportowców, w tym osób trenujących na siłowni. Autorzy prezentują zasady komponowania diety, która wspiera trening siłowy i przyspiesza regenerację mięśni.

  • Hoffman, J.R., Falvo, M.J. (2004). Protein: which is best?. Journal of Sports Science & Medicine, 3(3), 118-130. Praca ta analizuje różne źródła białka i ich wpływ na efektywność treningu siłowego, co jest istotne przy planowaniu diety dla osób ćwiczących na siłowni.


Poprzedni

Jaką dietę stosować, by wpłynąć na wzrost masy mięśniowej?

Następny

Piramida zdrowego żywienia- wszystko, co należy o niej wiedzieć