Każda osoba, w której zakresie zainteresowań leży zdrowe odżywianie, prowadzenie zdrowego stylu życia, doskonale wie, że dieta wegańska jest jednym z najbardziej prozdrowotnych jadłospisów, które wnoszą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Tymczasem w celu zgłębienia zagadnienia, bardzo wielu naukowców i badaczy postanowiło sprawdzić, jak dieta wegańska wpływa na pracę jednego z kluczowych organów naszego ciała- wątroby. Poznajmy kluczowe informacje z bliska.
Wątroba- jeden z kluczowych narządów naszego ciała
Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie, który pełni kluczowe funkcje. Przede wszystkim odpowiada za sprzęganie i degradowanie hormonów. To również ten narząd dokonuje przemiany leków. Generalnie może wskazać, że wątroba neutralizuje, magazynuje, jak również przechowuje szkodliwe i toksyczne substancje dla naszych organizmów.
Choroby wątroby
Wątroba jest delikatnym, wrażliwym organem, narażonym na bardzo wiele, różnorodnych przypadłości. Wymienić można kilka schorzeń o charakterze przewlekłym, dla których dieta wegańska stała się doskonałym wspomaganiem leczenia farmakologicznego. Z całą pewnością do tego grona zaliczyć należy m.in.:
- Chorobę Wilsona,
- Autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
- Alkoholowe choroby wątroby,
- Marskość wątroby,
- FNH wątroby,
- Hemochromatoza
Każda z chorób objawia się inaczej, jednak można wskazać kilka głównych, najczęściej powtarzających się symptomów. Z całą pewnością można odczuwać ogólne osłabienie organizmu. Często pojawiają się także nudności, obniżenie poziomu cukru we krwi. W skrajnych przypadkach może dochodzić do wymiotów, poważnych zaburzeń w krzepnięciu krwi, bądź nawet to żółtaczki, albo śpiączki.
Dlaczego dieta wegańska jest wskazana dla osób z chorobami wątroby?
Lekarze specjaliści, badacze oraz naukowcy nie mają wątpliwości, że dobrze zbilansowana dieta wegańska jest trafionym wyborem dla osób, które mierzą się z różnego rodzaju chorobami wątroby. Wegański plan żywieniowy wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby, jak również prowadzi do regeneracja jej komórek. Wszystko dzięki temu, że roślinne menu bazuje na produktach naturalnych, które są bogate w błonnik, minerały, witaminy, antyoksydanty. To składniki, które bezpośrednio pomagają w procesie detoksykacji, co w finalnym rezultacie sprawia, że wątroba poprawia swoje funkcje.
Czy dieta wegańska zawsze będzie wskazana przy chorej wątrobie?
Decydując się na zmianę w swoim codziennym jadłospisie, zawsze na pierwszym miejscu należy mieć na uwadze swojego zdrowie i bezpieczeństwo. W związku z tym warto poznać kilka z najważniejszych przeciwwskazań, przez które pomimo tego, że dieta roślinna wywiera korzystny wpływ na pracę wątroby, nie powinna być zastosowana. Z całą pewnością do takich przesłanek zaliczyć należy:
- choroby autoimmunologiczne,
- schorzenia jelit,
- ciążę i karmienie piersią.
Jakich produktów nie może zabraknąć na naszym wegańskim talerzu w trosce o zdrowie wątroby?
Wątroba, podobnie jak każdy inny organ, podczas stanów zapalnych, stanów chorobowych, preferuje pewne składniki, które pozytywnie wpływają na jej działanie. W diecie wegańskiej można wymienić wiele warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, które będą właściwe dla schorowanej wątroby. Do takiej grupy produktów spożywczych zaliczyć można m.in.:
- Ogórki (bez skórki),
- Pomidory (bez skórki),
- Cukinia,
- Pietruszka,
- Sałata,
- Brokuł,
- Kalafior,
- Seler,
- Ziemniaki,
Jednak kluczową rolę odgrywa sposób ich przygotowania. Należy wszystkie wyżej wymienione warzywa przygotować bez tłuszczu. Mogą one być pieczone, jak również gotowane.
Więcej na ten temat można dowiedzieć się w artykule noszącym nazwę; Jakie produkty powinny być w każdej wegańskiej kuchni?.
Jeśli cierpisz na różne odległości związane z wątrobą, bądź chcesz prowadzić zdrową dietę, która będzie jednocześnie zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób tego narządu, dieta wegańska to plan żywieniowy, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
Źródła:
-
Turner-McGrievy, G.M., Barnard, N.D., Cohen, J. (2008). Effects of a low-fat plant-based diet in overweight individuals on body weight, metabolism, and insulin sensitivity. Badanie to pokazuje, że dieta wegańska może wpływać na poprawę funkcji wątroby, w tym zmniejszenie stłuszczenia wątroby i poprawę wrażliwości na insulinę. Wyniki sugerują, że dieta roślinna może być korzystna dla osób z chorobami wątroby.
-
McCarthy, W.J., Liu, L., Kapphahn, K.I. (2014). The impact of a vegan diet on non-alcoholic fatty liver disease. Artykuł omawia, jak dieta wegańska może wpływać na zdrowie wątroby, szczególnie w kontekście niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). Dieta bogata w antyoksydanty i błonnik może przyczynić się do redukcji stanów zapalnych i poprawy funkcji wątroby.
-
Hanafy, A., Youssef, A. (2016). Role of plant-based diets in liver disease. Przegląd literatury dotyczący wpływu diet roślinnych na zdrowie wątroby. Autorzy podkreślają, że dieta wegańska może wspierać regenerację wątroby i zmniejszać ryzyko chorób wątroby poprzez zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych i zwiększenie spożycia błonnika i składników odżywczych.