Analizujesz to? Chcesz bowiem schudnąć minimum kilka kilogramów? Ile węglowodanów na redukcji powinno być? Dlaczego to tak ważne? Co powoduje, że warto współpracować z profesjonalnymi cateringami dietetycznymi? Jeżeli nie wiesz, ile węgli na redukcji jest potrzebne, a Twoim marzeniem jest szczupła sylwetka, to dokładnie przeczytaj poniższy tekst.
Dlaczego węglowodany na redukcji są tak istotne?
Tego tematu nie można marginalizować… Właściwa ilość węglowodanów – będąc na diecie – jest niezbędna, aby finalnie osiągnąć zamierzone cele (przeważnie chodzi zaś o zrzucenie zbędnych kilogramów).
Coraz więcej osób decyduje się na współpracę z nami. Od lat prowadzimy zaś profesjonalny catering dietetyczny o nazwie Proszę Zdrowie. Co warto wiedzieć na nasz temat? Najważniejsze jest to, że pomimo sporego doświadczenia, nie brakuje nam zapału do systematycznego poszerzania kwalifikacji. Co ważne, stosujemy na co dzień m.in. zalecenia oparte na dokładnej i zarazem rygorystycznej analizie różnych składników pokarmowych itd.
Co jest konieczne, aby odchudzanie było efektywne i bezpieczne? Na pewno dieta pudełkowa musi zostać perfekcyjnie do Ciebie dopasowana. Zachęcamy zatem do konsultacji z dietetykami Proszę Zdrowie. W końcu zestawy powinny być dobierane m.in. pod kątem takich czynników, jak: wiek, płeć, waga, wzrost, cel, aktywność fizyczna itd.
W Proszę Zdrowie dba się o każdy detal. Wszystkie diety są zatem profesjonalnie rozpisywane. W efekcie są właściwie zbilansowane. Musisz zaś wiedzieć, że właściwa zawartość „węgli” itd. jest tutaj kluczowa pod kątem osiągnięcia swoich celów. Zachęcamy zatem do kooperacji!
Ile węglowodanów na redukcji będzie odpowiednie? Dlaczego tej sprawy nie można bagatelizować? Zanim odpowiemy, ile węgli na redukcji mniej więcej będzie dla Ciebie właściwe, odniesiemy się do tej kwestii.
Węglowodany to główne źródło energii dla organizmu. Są one niezbędne pod kątem prawidłowej pracy mózgu, mięśni i wielu innych, istotnych narządów. W związku z tym będąc na diecie nie można ich całkowicie wyeliminować. Dopuszczalne jest tylko ograniczenie do stosownego pułapu.
Węglowodany na redukcji, czyli poznaj odpowiednie wartości!
Samodzielne obliczenie tego, jakie makro na redukcji będą właściwe, nie jest prostym zadaniem. Rekomenduje się, aby kooperować z profesjonalnymi podmiotami cateringowymi. Takimi, jak Proszę Zdrowie. Dzięki temu masz pewność, że wszystko zostanie obliczone dokładnie. A to jedyna droga do tego, aby efektywnie realizować swoje cele.
Jak działają profesjonaliści? Obliczenie np. tego, ile gram węgli na redukcji jest potrzebne, nie może być pozostawione przypadkowi. W czasie analizy tego zagadnienia trzeba zatem wziąć pod uwagę m.in.: płeć, wiek, aktywność fizyczną i wagę. W trakcie trwania diety redukcyjnej węgle powinny zaś stanowić mniej więcej od 40% do 50% – pod kątem dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna przyjmować 3-6 g węglowodanów na kilogram masy ciała. Pamiętaj jednak, że każda sytuacja jest inna. Dlatego tak ważna jest konsultacja z profesjonalnym dietetykiem. A takich speców nie brakuje w Proszę Zdrowie.
Jakie jeść węglowodany, żeby schudnąć?
Dużo osób (zainteresowanych tym zagadnieniem) korzysta z internetu i wpisuje np. hasło „ile gram węgli na redukcji jest potrzebne” itp. To ważne, ale jednocześnie nie można zapominać o innych aspektach. Liczy się też bowiem to, jakie jeść węglowodany, żeby schudnąć.
Wyboru jest sporo. Pewne węglowodany na redukcji są jednak szczególnie rekomendowane. Jakie? Chodzi o węglowodany złożone. W końcu są one świetnym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika itd.
W tym gronie są m.in.: owoce, warzywa, nasiona roślin strączkowych, czy pełnoziarniste produkty zbożowe.
Ograniczane powinny być zaś węglowodany proste (chodzi np. o rafinowane produkty zbożowe i cukry proste).
Prawidłowy rozkład makro na redukcji w ciągu dnia
Odpowiednie makro na redukcji są ważne. Trzeba też jednak wiedzieć, jak je rozłożyć w ciągu dnia.
Co zakłada prawidłowy rozkład makro na redukcji? Bazując m.in. na swoim doświadczeniu, ale też najnowszych badaniach i zaleceniach (ze strony kluczowych instytucji dietetycznych) możemy stwierdzić, że rekomenduje się spożywanie większej ilości węgli w pierwszej połowie dnia. Wtedy jest bowiem wyższe zapotrzebowanie energetyczne!
Jak to wygląda konkretnie pod kątem poszczególnych posiłków? Jeśli chodzi o śniadania i drugie śniadania, to nie można zapominać o stosownej porcji węglowodanów złożonych. Dobrym rozwiązaniem jest m.in. owsianka z dodatkiem owoców. Znakomicie sprawdza się też pełnoziarniste pieczywo.
Z upływem czasu ilość węgli powinna być stopniowo redukowana. I tak np. dąży się do tego, aby kolacja była relatywnie „lekka” i zawierała przede wszystkim białko, czy warzywa.
Jakie makro na redukcji? Co jeszcze jest ważne?
Nie możesz bagatelizować takich elementów, jak węglowodany. Dobre na odchudzanie makroskładniki są bowiem tutaj na wagę złota. Wiesz już, ile węglowodanów dziennie na redukcji powinno się spożywać. Co jeszcze jest tutaj jednak kluczowe?
Kupując produkty (z których potem przygotujesz dania) wybieraj sprawdzone sklepy, czy stragany. Być może warto pomyśleć o nawiązaniu współpracy z rolnikami prowadzącymi ekologiczne gospodarstwa itp. Pamiętaj też o tym, aby komponować posiłki, które będą bogate w błonnik, zdrowe tłuszcze i chude białko. Unikaj zaś fast foodów, słodyczy i szeroko pojętej wysokoprzetworzonej żywności.
Ważne jest też picie odpowiednich napojów. Szczególnie polecana jest woda (w ilości minimum 2 l dziennie).
Ile węglowodanów na redukcji będzie odpowiednie? Sprawdź! Podsumowanie
Będąc na diecie nie możesz w całości wyeliminować węglowodanów (możesz je tylko zredukować). Dlaczego? Węglowodany to główne źródło energii dla organizmu, które są obligatoryjne pod względem prawidłowej pracy mózgu, mięśni i różnych narządów.
Ile węglowodanów na redukcji będzie odpowiednie? To zależy m.in. od wieku, płci, wagi, czy aktywności fizycznej. Ile węgli na redukcji będzie właściwym rozwiązaniem? Przyjmuje się, że w czasie diety powinny one stanowić od 40% do 50% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a osoba dorosła powinna przyjmować 3-6 g węglowodanów (na kilogram masy ciała). Każda sytuacja jest jednak nieco inna, dlatego zapraszamy do współpracy z dietetykami z Proszę Zdrowie.
Jakie jeść węglowodany, żeby schudnąć? Chodzi o węgle złożone. Unikaj zaś węglowodanów prostych.
Jak rozłożyć węglowodany na redukcji? Zaleca się, aby spożywać je w większej ilości w pierwszej połowie dnia, bo wtedy jest wyższe zapotrzebowanie energetyczne.
Źródła:
-
Piotrowska, D., Wójcik, J. (2021). Ilość węglowodanów na diecie redukcyjnej: jak to obliczyć?. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Publikacja przedstawia, jak dostosować ilość węglowodanów do diety redukcyjnej w celu maksymalizacji spalania tkanki tłuszczowej.
-
Slavin, J.L. (2016). Dietary fiber and body weight. Nutrition Reviews, 62(1), 49-54. Artykuł omawia rolę węglowodanów złożonych i błonnika w procesie redukcji wagi, podkreślając ich znaczenie dla zdrowia metabolicznego.
-
Volek, J.S., Phinney, S.D. (2011). The Art and Science of Low Carbohydrate Living. Beyond Obesity LLC. Książka ta analizuje, jak ograniczenie węglowodanów wpływa na proces redukcji tkanki tłuszczowej i utrzymanie zdrowej wagi.
-
Feinman, R.D., Fine, E.J. (2004). A calorie is a calorie violates the second law of thermodynamics. Nutrition Journal, 3(1), 9. Artykuł omawia, dlaczego odpowiednie dostosowanie ilości węglowodanów w diecie może prowadzić do efektywnego odchudzania.
-
Weiss, E.P., Racette, S.B. (2006). Improvement in glucose tolerance after 1 yr of calorie restriction. The American Journal of Clinical Nutrition, 84(5), 1033-1040. Badanie to pokazuje, jak redukcja węglowodanów wpływa na poprawę parametrów metabolicznych w kontekście diety redukcyjnej.