Szybka, bezpieczna i skuteczna głodówka jednodniowa? To możliwe! Sprawdź, czym charakteryzuje się taki post jednodniowy!
Na czym opiera się post jednodniowy?
Chcesz np. oczyścić organizm? W takim razie głodówka jednodniowa jest rozwiązaniem, które powinno być wzięte pod uwagę. Na czym polega ten model żywieniowy? Post jednodniowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na wstrzymaniu się od jedzenia przez 24 godziny.
To jednak nie oznacza, że w tym okresie nic nie może „trafiać” do żołądka. Jako osoby odpowiedzialne za catering dietetyczny Proszę Zdrowie możemy Ci zdradzić najważniejsze założenia tego planu – w końcu świetnie orientujemy się w tym temacie. Akceptowane jest, w tym okresie, picie wody. Można też zdecydować się na inne napoje…
Jakie? Interesuje Cię zagadnienie głodówka jednodniowa a kawa? Ten napój jest dopuszczalny. Nie może być jednak słodzony. Przed Tobą post jednodniowy? A kawa jest Twoim ulubionym napojem, bez którego nie wyobrażasz sobie życia? Jest ona akceptowana, ale nie możesz do niej dodawać np. cukru.
Czym jeszcze cechuje się taka głodówka? Chcesz nie tylko oczyścić organizm, ale też potem schudnąć? W takim razie zapraszamy do nas. Proszę Zdrowie to profesjonalna i skuteczna firma cateringowa. Chcemy dodać, że działamy w sposób bardzo uniwersalny. W końcu nasze strategie żywieniowe bazują m.in. na zrozumieniu potrzeb konkretnego organizmu.
A to oznacza, że do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie. Dzięki temu dieta pudełkowa będzie pasować właśnie do Ciebie, a nie do kogoś innego.
Po co stosuje się taką głodówkę? Aby m.in. układ pokarmowy mógł odpocząć. Istotne jest też pobudzenie procesów oczyszczania organizmu. Samego jednodniowego postu nie należy jednak traktować jako sposobu na błyskawiczne pozbycie się nadprogramowych kilogramów!
Po zastosowaniu tej diety można co prawda liczyć na redukcję masy ciała, lecz jest to przede wszystkim skutek utraty nie tkanki tłuszczowej, a wody. Jeśli chcesz zatem schudnąć, to trzeba nie tylko odpowiednio jeść (zapraszamy do naszego podmiotu cateringowego), ale też dołożyć do tego aktywność fizyczną.
Jednodniowa głodówka: jak przeprowadzić ją w praktyce?
Są rozmaite korzyści, które powodują, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, jak głodówka jednodniowa raz w tygodniu… Ty też chcesz tego spróbować? Na co można liczyć?
Chodzi m.in. o możliwość oczyszczenia organizmu. Warto zaś przynajmniej raz na czas zdecydować się na taki krok. Dodatkowo ten plan żywieniowy pozwala odpocząć układowi pokarmowemu. Ma on czas na regenerację, a to potem zazwyczaj przekłada się na lepsze trawienie. Poza tym składniki odżywcze – z pożywienia – są lepiej przyswajane.
Taki post (raz w tygodniu) stymuluje proces autofagii. To zaś naturalny mechanizm oczyszczania komórek z uszkodzonych białek i organelli. W efekcie można liczyć na spowolnienie procesów starzenia się…
Wielu ekspertów jest zdania, że taka głodówka może korzystnie wpłynąć na profil lipidowy (poprzez zredukowanie poziomu tak zwanego „złego cholesterolu” LDL oraz trójglicerydów).
Wiesz już, jakie główne zalety ma jednodniowa głodówka. Jak przeprowadzić ją w praktyce? Warto sumiennie się do tego przygotować. Wskazane jest m.in. wcześniejsze zmniejszanie porcji posiłków. Aby po prostu organizm powoli się do tego przyzwyczajał. Dzień przed rozpoczęciem postu należy jeść lekkostrawne, zbilansowane posiłki.
W dniu postu trzeba systematycznie nawadniać organizm (warto wypić minimum 2-3 l wody). Należy też unikać stresu i zbyt dużego wysiłku fizycznego.
Zainteresowała Cię głodówka jednodniowa? Jak często może być ona przeprowadzana w praktyce? Przyjmuje się, że raz, dwa razy w ciągu miesiąca (w większości przypadków). Jest to jednak sprawa indywidualna, dlatego zalecamy konsultację z lekarzem i/albo dietetykiem.
Jak prawidłowo zakończyć jednodniowy post raz w tygodniu?
Kluczowe jest nie tylko odpowiednie przygotowanie, czy konkretny dzień. Co jeszcze? Jeśli zamierzasz stosować jednodniowy post raz w tygodniu, to musisz wiedzieć, jak należy go zakończyć…
Co jest tutaj ważne? Dużo osób stosuje post jednodniowy. Zasady na tej płaszczyźnie dotyczą też fazy „wyjścia”. Po zakończeniu jednodniowej głodówki nie należy zatem rozpoczynać jedzenia np. od ciężkostrawnych potraw (szczególnie w dużych porcjach). Może to bowiem doprowadzić do problemów trawiennych (np. biegunek).
W związku z tym premierowe danie po zakończeniu postu powinno być niezbyt obfite i dość lekkostrawne. Możesz np. zdecydować się na zupę. Jeśli zaś chodzi o następne dni, to można po trochę zwiększać objętość zjadanych przez siebie posiłków itd.
Czy post raz w tygodniu może być niebezpieczny?
Sporo osób podejmuje się takiego „wyzwania”, jak jednodniowy post. Efekty (potencjalne) robią wrażenie. Warto też jednak poznać drugą stronę medalu. Z jakimi skutkami ubocznymi trzeba się liczyć?
Ogólnie to rozwiązanie jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Z czym może się jednak wiązać głodówka jednodniowa? Ból głowy to jeden z ewentualnych skutków ubocznych. Niekiedy do tego dochodzą nagłe osłabienie, czy zdenerwowanie i rozdrażnienie.
Jeśli zaś takie posty byłyby stosowane np. zbyt często, to może to prowadzić np. do osłabienia układu immunologicznego, czy niedoborów składników odżywczych.
Kto zaś w ogóle nie powinien decydować się na taki krok? Chodzi o osoby z:
- zaburzeniami odżywiania
- cukrzycą
- chorobami nerek
- kłopotami z wątrobą
Jest to też zabronione w przypadku kobiet w ciąży i karmiących matek.
Szczególnie ostrożni powinni być seniorzy i nastolatkowie.
Głodówka jednodniowa: jak ją przeprowadzić w praktyce? Podsumowanie
Na czym bazuje głodówka jednodniowa? Na powstrzymaniu się od jedzenia przez 24 godziny. W tym czasie można pić np. wodę. Interesuje Cię temat głodówka jednodniowa a kawa? Takie napoje (podobnie jak herbaty) są dopuszczalne. Nie można jednak dodawać do nich cukru.
W jakim celu jest stosowany post jednodniowy? Aby m.in. układ pokarmowy mógł odpocząć (co skutkuje lepszym trawieniem), a procesy oczyszczania organizmu zostały właściwie pobudzone.
Do postu należy się właściwie przygotować (np. poprzez stopniowe zmniejszanie objętości posiłki). Trzeba też go właściwie zakończyć (pierwszym daniem nie może być zatem coś obfitego i ciężkostrawnego).
Czy głodówka jednodniowa raz w tygodniu to optymalna częstotliwość? Przyjmuje się, że taki post może być realizowany (w sposób bezpieczny) 1-2 razy w miesiącu (w większości przypadków).
Źródła:
-
Marczak, T., Wilczyńska, M. (2020). Głodówka jednodniowa: teoria i praktyka. Warszawa: Wydawnictwo PWN. Książka ta omawia zasady przeprowadzania głodówek jednodniowych oraz ich potencjalne korzyści i ryzyka w kontekście odchudzania.
-
Varady, K.A., Hellerstein, M.K. (2007). Modified alternate-day fasting and cardioprotection: Animal models and clinical evidence. American Journal of Clinical Nutrition, 86(4), 1048-1056. Artykuł omawia korzyści zdrowotne wynikające z głodówek, w tym ich wpływ na utratę tkanki tłuszczowej i poprawę parametrów metabolicznych.
-
Longo, V.D., Mattson, M.P. (2014). Fasting: molecular mechanisms and clinical applications. Cell Metabolism, 19(2), 181-192. Badanie to wyjaśnia, jak post jednodniowy wpływa na procesy metaboliczne, co może być korzystne w kontekście utraty wagi.
-
Harvie, M.N., Howell, A. (2017). Intermittent fasting: a pathway to weight loss. Obesity Reviews, 18(2), 77-86. Praca ta koncentruje się na różnych formach głodówek i ich wpływie na redukcję wagi i zdrowie metaboliczne.