kod: nowystart12 -12% na diety od 21 dni 👌 kod: nowystart10 -10% na (Post dr Dąbrowskiej + Detoksy Sokowe + Ratunek dla Wątroby + Sirt 1 i 2) 👌 kod: nowystart7 -7% (na pozostałe diety od 3 dni)
Czy wegańskie menu jest zdrowe i bezpieczne?
image image image

Czy wiesz jakie są mity i fakty o diecie wegańskiej?

18 lipca 2024

image image image

Dobra dieta

Czy wiesz jakie są mity i fakty o diecie wegańskiej?

Dieta wegańska to roślinna propozycja żywienia, która posiada zarówno liczną grupę zwolennika, jak również przeciwników. W związku z tym możemy napotkać się z wieloma, różnorodnymi opiniami i informacjami na jej temat. Które z nich to prawdziwe fakty, a które z nich to tylko wyssane z palca mity? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

FAKT: Podczas stosowania diety wegańskiej należy zadbać o właściwie dobraną suplementację

Prawdą jest, że dieta wegańska wymaga uzupełnienia o właściwą suplementację. Wynika to z faktu, że dieta wegańska jest jadłospisem eliminacyjnym, co sprawia, że ograniczamy dla naszego organizmu podaż wielu witamin i minerałów. W związku z tym, aby uniknąć powstania niedoborów na diecie wegańskiej, należy wybrać suplementy diety zawierające w swoim składzie m.in.:

  • Witaminę B12,
  • Witaminę D,
  • Żelazo,
  • Cynk,
  • Jod,

Witamina B12 w pożywieniu występuje przede wszystkim w produktach mięsnych, jak również odzwierzęcych. W związku z tym, że na wegańskiej diecie nie spożywa się takich produktów, należy wdrożyć w dietę suplementy, które uzupełniają te braki. Takie rozwiązanie sprawia, że dieta roślinna będzie pełnowartościowa dla każdego organizmu, bez względu na wiek, płeć, czy choroby przewlekłe, z jakimi będziemy się mierzyć.

MIT: Dieta wegańska dostarcza do organizmu małej ilości białka i aminokwasów

Jednym z największych mitów, jaki możemy napotkać podczas stosowania diety wegańskiej, jest stwierdzenie, że prowadząc roślinny tryb żywienia, narażamy własny organizm na niedobory białka i aminokwasów. Jeśli dieta wegańska jest dobrze zbilansowana, nie ma powodów do obaw, że znajdzie się w niej za mało białka. Bardzo wiele publikacji naukowych jasno wskazuje, że istnieje wiele roślinnych zamienników, które są równie wartościowe w białko roślinne, co produkty mięsne. Warto jednak pamiętać, że dieta wegańska nie będzie generować w naszym organizmie niedoborów tylko wówczas, gdy będzie różnorodna. Mówiąc najprościej, na wegańskim talerzu nie może być monotonii i nudy. W praktyce oznacza to, że każde wegańskie danie powinno obfitować m.in. w: nasiona strączkowe, orzechy, soję, ciecierzycę, czy zielone warzywa. Pełną listę bezcennych składników na diecie wegańskiej można odnaleźć w artykule o nazwie: Jakie produkty powinny być w każdej wegańskiej kuchni?.

Dieta wegańska prowadzona pod kontrolą specjalisty, jest wskazana dla dzieci

FAKT: Wegańskie menu korzystnie wpływa na zdrowie

Faktem potwierdzonym naukowo jest stwierdzenie, że dieta wegańska przynosi bardzo wiele, różnorodnych korzyści dla naszego zdrowia. Coraz więcej lekarzy specjalistów, naukowców, rekomenduje stosowanie diety wegańskiej w celu zmniejszenia masy ciała. Okazuje się, że jedzenie wegańskie, które jest lekkostrawne i niskokaloryczne, to perfekcyjne rozwiązanie, by poprawić swój wskaźnik BMI. To tylko jedna z wielu korzyści. Przykłady można mnożyć. Okazuje się, że roślinne, wegańskie menu, jest również bardzo dobrym wyborem dla diabetyków, którzy chcą wyregulować poziom glukozy we krwi. Co więcej, wiele nowych badań naukowych również wskazuję, że bezmięsna dieta znacząco zmniejsza ryzyko występowania chorób nowotworowych. Warto także wskazać, że wegańskie jedzenie będzie doskonałym wyborem dla osób, które walczą z chorobami wątroby, nerek, czy z reumatoidalnym zapalaniem stawów. Nic więc dziwnego, że z roku na rok dieta wege zaczyna być stosowana przez coraz większą liczbę osób na całym świecie.

Roślinna dieta nazywana jest sekretem do długowieczności

MIT: Roślinna dieta jest droga i dostępna dla nielicznych

W środowisku przeciwników diety wegańskiej można spotkać się z opinią, że dieta wegańska jest droga, w związku z czym dostępna do stosowania tylko dla najbogatszych. To oczywiście mit. Każdy, kto regularnie wykonuje zakupy, spoglądając na swój paragon od razu zauważy, że najdroższe w liście zakupionych artykułów spożywczych jest mięso, czy wyroby wędliniarskie. Oczywiście faktem jest, że cena wszystkich produktów wciąż rośnie. Nie ma jednak możliwości, by np. rośliny strączkowe kosztowały więcej niż schab, karkówka, czy filet z dorsza. Warto zapoznać się z artykułem noszącym nazwę: Jakie produkty powinny być w każdej wegańskiej kuchni?. Taka lektura szybko pozwoli nam zorientować się, że dieta roślinna jest na każdą kieszeń, a co więcej, niejednokrotnie okazuje się, że jest nawet tańsza, niż standardowe menu.

Jak widać, możemy spotkać się z bardzo wieloma, różnorodnymi stwierdzeniami na temat diety wegańskiej. Jednak okazuje się, że wiele dostępnych informacji należy traktować selektywnie, a sprawdzone informacji możemy pozyskiwać przede wszystkim u lekarzy specjalistów. Warto przede wszystkim do każdej diety, którą zamierzamy wdrożyć do swojego życia, podchodzić w sposób niezwykle świadomy i rzetelny.

Zbilansowana dieta wegańska musi być świadoma

Źródła:

  • Craig, W.J. (2009). Health effects of vegan diets. Artykuł ten analizuje powszechne mity i fakty dotyczące diety wegańskiej, w tym obawy o niedobory składników odżywczych, wpływ na zdrowie serca i ryzyko chorób przewlekłych. Autor przedstawia naukowe dowody na korzyści zdrowotne diety wegańskiej, takie jak zmniejszenie ryzyka otyłości, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów.

  • Norris, J., Messina, V. (2011). Vegan For Life: Everything You Need to Know to Be Healthy and Fit on a Plant-Based Diet. Książka ta omawia i prostuje popularne mity na temat diety wegańskiej, takie jak brak białka, trudności z dostarczaniem wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz wpływ na zdrowie kości. Autorzy dostarczają rzetelnych informacji i praktycznych porad, jak zdrowo odżywiać się na diecie wegańskiej.

  • Stepaniak, J. (2000). The Vegan Sourcebook. Książka ta jest cennym źródłem informacji na temat mitów i faktów dotyczących diety wegańskiej. Autorka omawia powszechne nieporozumienia i błędne przekonania oraz przedstawia dowody naukowe wspierające zdrowotne korzyści diety roślinnej. Podkreśla również znaczenie świadomego i dobrze zbilansowanego podejścia do weganizmu.


Poprzedni

Jak komponować posiłki wegańskie poza domem?

Następny

Jakie produkty powinny być w każdej wegańskiej kuchni?