Nie masz – co do tego aspektu – 100% pewności? A zawsze ciekawiła Cię ta sprawa? Dzisiaj dowiesz się zatem, czy hummus jest zdrowy! Ale nie tylko. Wiele osób interesuje również to, czy hummus jest lekkostrawny itp. Przekonaj się o tym z poniższej lektury.
Co to jest hummus? Właściwości mogą Cię zaskoczyć!
Kluczowe pytanie – na które dzisiaj odpowiemy – dotyczy tego, czy hummus jest zdrowy… Dlaczego możesz nam zaufać? Prowadzimy catering dietetyczny Proszę Zdrowie od lat. Z naszych starannie rozpisywanych i przygotowywanych zestawów pudełkowych korzystają ludzie z niemal całej Polski. Wiemy bardzo dużo na tematy dietetyczne. Na tym jednak nie poprzestajemy. A np. dzięki ciągłemu śledzeniu trendów żywieniowych i ich wpływu na zdrowie jesteśmy w stanie oferować w 100% profesjonalne usługi cateringowe.
Czym cechuje się nasza dieta pudełkowa? Przede wszystkim jest ona perfekcyjnie dopasowywana do danego klienta. W czasie rekomendacji zwracamy uwagę nie tylko na główny cel, ale też np. na aktualną sytuację życiową (praca, aktywność fizyczna), wiek, płeć, wagę, wzrost itd.
Doradzamy też w wielu sprawach. Tak się zaś składa, że ostatnio zostaliśmy zasypani pytaniami w stylu „czy hummus jest lekkostrawny” itp. Postanowiliśmy zatem popełnić dzisiejszy artykuł.
Hummus to sos, który pochodzi z rejonów Bliskiego Wschodu. Ten dip jest bardzo popularny. W końcu cechuje się niesamowitym aromatem i niezaprzeczalnymi walorami smakowymi. A dodatkowo jest uniwersalny, bo może być zastosowany w różnych sytuacjach.
Opisywana pasta składa się przede wszystkim z ciecierzycy. Ważnymi składnikami są też oliwa z oliwek, sok z cytryny i przyprawy. Co warto wiedzieć o poszczególnych „elementach”? Szczególnie istotna jest ciecierzyca, która stanowi bardzo bogate źródło białka i błonnika. Z kolei oliwa z oliwek ma tłuszcze, które dobrze działają na pracę serca. Pozostałe składniki, czyli sok z cytryny i przyprawy, mają za zadanie zapewnić jeszcze lepszy smak i aromat.
Co dodatkowo warto wiedzieć o takim dipie, jak hummus? Indeks glikemiczny jest niski – a to ważne m.in. z punktu widzenia diabetyków.
Hummus: składniki odżywcze robią wrażenie!
Dlaczego? Co zawiera hummus? Wartości odżywcze, które są bardzo ważne. Z tego względu jest to coraz popularniejszy produkt…
Co konkretnie zawiera hummus? Białko. W 100 g tego produktu mamy około 4.80 g białka. A to dopiero początek dobrych informacji, które zapewnia hummus. Błonnik pokarmowy to kolejny istotny składnik (zapewnia on na dłużej uczucie sytości, co jest ważne np. w czasie odchudzania). W 100 g mamy mniej więcej 4 g błonnika.
Z czego jeszcze składa się hummus? Właściwości tego dipu są naprawdę pozytywne i doceniane na całym świecie. Chcemy w tym miejscu zauważyć, że prowadzimy nasz catering Proszę Zdrowie i opieramy się głównie na sobie i swoich umiejętnościach (zdobytych przez te wszystkie lata na studiach, kursach itd.). Nie zamykamy się jednak na to, co piszą i mówią topowi eksperci z całego świata. A hummus jest coraz bardziej chwalony…
Nie brakuje tutaj też witamin (np. witaminy C tak ważnej pod kątem działania układu odpornościowego) i składników mineralnych.
Czy hummus jest zdrowy i bezpieczny?
Zamierzasz niedługo kupić hummus? Zdrowy produkt tego typu na pewno się przyda. W końcu ten sos jest pyszny, aromatyczny i uniwersalny.
Są tutaj jednak pewne warunki… Nie wiesz na 100%, czy hummus jest zdrowy? Należy zaś decydować się tylko na sprawdzone sklepy (internetowe/stacjonarne) i tym samym produkty wysokiej jakości. Generalnie hummus jest zdrowy i bezpieczny. Musi być jednak przygotowywany zgodnie z różnymi zaleceniami.
Jeśli chcesz zrobić swój własny hummus, to należy bezwzględnie kupić dobrej jakości, świeże składniki. Poza tym należy je dokładnie umyć. Nie można zaś stosować przypraw i ziół, które np. są przeterminowane lub nie masz pewności, co do źródła ich pochodzenia…
Hummus: zalety i wady
Wiele osób chce zgubić minimum kilka kilogramów. Stąd powstaje pytanie, czy hummus jest dietetyczny… Ten sos zawiera zaś m.in. błonnik pokarmowy, który przyczynia się do uczucia sytości i sprawia, że zmniejsza się apetyt itd. Co jeszcze ma znaczenie biorąc pod uwagę taki produkt, jak hummus? Indeks glikemiczny na niskim poziomie.
Jest to produkt uniwersalny. Możesz go kupić w sklepie lub przyrządzić samodzielnie (nie ma zaś w tym nic trudnego). Czy hummus jest dobry na odchudzanie? Ogólnie tak. A ten sos może być dodawany np. do kanapek, warzyw, czy sałatek.
Jednocześnie nie można zbytnio przesadzać z jedzeniem hummusu. W końcu w nadmiernych ilościach może on przyczynić się do tycia. Należy zachować też umiarkowanie ze względu na dość dużą zawartość soli.
Jeśli natomiast nie wiesz, co dokładnie jeść, aby schudnąć, to zapraszamy do kontaktu z Proszę Zdrowie. Dopasujemy do Ciebie idealną dietę pudełkową, dzięki której zrzucisz zbędne kilogramy – profesjonalnie i bezpiecznie.
Czy hummus jest zdrowy? Podsumowanie
Co jest hummus? To popularny sos pochodzący z Bliskiego Wschodu. Wyróżnia się niesamowitym aromatem, smakiem i uniwersalnością. Chętnie korzystają z niego nie tylko wegetarianie (np. to świetny dodatek do pysznych kanapek).
Czy hummus jest zdrowy? Tak. Należy jednak kupować produkty tylko od sprawdzonych producentów. Jeśli zaś chcesz zrobić samodzielnie hummus, to zadbaj o wysokiej jakości składniki (nie mogą być one np. przeterminowane).
Z czego składa się hummus? Głównie z ciecierzycy, oliwy z oliwek, soku z cytryny i przypraw.
Czym jeszcze cechuje się hummus? Indeks glikemiczny jest tutaj niski. Ten sos zawiera m.in. białko i błonnik pokarmowy, co jest ważne pod kątem skutecznego odchudzania (nie można jednak jeść za dużo tego produktu, aby nie poszło to „w drugą stronę”). Nie brakuje też cennych witamin i składników mineralnych.
Nie wiesz, czy kupić hummus? Wartości odżywcze (liczne) powinny Cię do tego przekonać!
Źródła:
-
Glinka, A., Nowak, P. (2021). Hummus: wartość odżywcza i zastosowanie w diecie. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM. Książka omawia korzyści zdrowotne wynikające ze spożycia hummusu, podkreślając jego wysoką zawartość białka roślinnego i błonnika, co wspiera zdrową dietę.
-
Mahmoud, N.S., Nasrallah, S.M. (2016). Nutritional and health benefits of hummus. Food and Nutrition Research, 60(1), 333-340. Artykuł przedstawia wartości odżywcze hummusu oraz jego potencjalny wpływ na zdrowie, w tym poprawę metabolizmu i zdrowia jelit.
-
Kader, A.A., Demir, N. (2010). Legumes in Mediterranean diets: health benefits of hummus. Nutrition Journal, 9(1), 30-40. Badanie to omawia hummus jako część diety śródziemnomorskiej i jego wpływ na zdrowie serca oraz kontrolę wagi.
-
Feldman, M., Levy, J. (2018). Hummus and its potential as a functional food. Journal of Functional Foods, 45, 77-83. Autorzy analizują właściwości hummusu, zwracając uwagę na jego działanie przeciwzapalne i korzyści zdrowotne.