Czujesz ciągłe zmęczenie? Pomimo tego, że uważasz na swoje pożywienie, Twoja waga ciągle rośnie? A może mierzysz się z tzw. huśtawką nastrojów, która sprawia, że raz jesteś życzliwy i sympatyczny, a innym razem musisz mierzyć się z wybuchem negatywnych emocji? Jeśli tak, najprawdopodobniej Twoja gospodarka hormonalna nie pracuje prawidłowo. Dowiedz się, jak w łatwy, naturalny sposób możesz przywrócić jej poprawne działanie, stosując doskonale zbilansowaną dietę wegańską. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Badania naukowe dotyczące poziomu hormonów
Nie jest tajemnicą, że dieta wegańska wykazuje wiele, różnorodnych korzyści dla zdrowia. Nic więc dziwnego, że stała się przedmiotem zainteresowania wielu badaczy i naukowców. Lekarze specjaliści, zastanawiając się nad wpływem diety wegańskiej na profil hormonalny, wykonali ciekawe badania. Przez pewien okres czasu podali licznym badaniom grupę osób, które jadło mięso, jak również osoby prowadzące dietę wegańską oraz wegetariańską. Szczegółowo określono w każdej grupie podaż protein, tłuszczy nasyconych, czy średni wiek badanych. Wyniki były niezwykle interesujące. Okazało się, że osoby, które jadły mięso, miału wyższe stężenie IGF-1 w porównaniu do osób będących na diecie wegańskiej. Wyniki wskazały, że weganie mieli o około 9% niższe stężenie IGF-1.
Kolejny wynik wskazał, że osoby będące na diecie wegańskiej ma najwyższe stężenie SHBG- aż o 16% w porównaniu do osób mających we własnej diecie mięso.
Okazało się także, że weganie posiadają najwyższy poziom stężenia testosteronu, w tym wolnego testosteronu. Wśród osób na diecie wege odnotowano najniższy poziom hormonu LH. Nie jest również niespodzianką, że dieta wegańska doskonale wpływa na poziom cholesterolu. Osoby spożywające mięso posiadały o wiele wyższy poziom cholesterolu we krwi.
Męska, wegańska dieta a testosteron
Bardzo wielu mężczyzn próbuje znaleźć skuteczny sposób, który pozwoli im na wzrost testosteronu we krwi. To męski, pożądany przez tą część populacji hormon. Okazuje się, że wiele osób doszukuje się związku pomiędzy dietą wegańską a wzrostem tego hormonu. Jednak należy bardzo ostrożnie podejść do zależności stężenia androgenów, testosteronu, a diety wegańskiej. Dla przykładu niezwykle istotne jest spożywanie alkoholu. Etanol zawarty w napojach procentowych wpływa na SHBG, uszkodzenie jąder, czy estradiol, co chwilowo może znacząco podwyższyć stężenie testosteronu we krwi, jednak w perspektywie długoterminowej, może go obniżyć. Kluczowe dla zdrowia i całego organizmu jest unikanie niedoborów na diecie wegańskiej. W związku z tym, by mieć wpływ na poziom testosteronu i innych hormonów w organizmie, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, by dieta była niezwykle rozbudowana i różnorodna. Konkludując, z jednej strony dieta wegańska podwyższa stężenie testosteronu, jednak z drugiej wywołuje w naszym organizmie stan, który wymaga pewnej kompensacji (przede wszystkim w związku z wyższym stężeniem SHBG). Dlatego co do stuprocentowej skuteczności stosowania diety wegańskiej w celu podwyższenia poziomu testosteronu nie można mieć całkowitej pewności.
Dieta wegańska a prawidłowe funkcjonowanie tarczycy
Bardzo wiele osób mierzy się z różnego rodzaju chorobami tarczycy. Okazuje się, że dieta wegańska jest w stanie bardzo korzystnie wpłynąć na poprawną pracę tego gruczołu. Lekarze specjaliści rekomendują przejście na weganizm swoim pacjentom, którzy mierzą się z niedoczynnością, nadczynnością tarczycy, czy chorobą Hashimoto. Wszystko dzięki temu, że w doskonale zbilansowanej diecie wegańskiej występuję bardzo duża ilość białka pochodzenia roślinnego. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny strączkowe, które są głównym źródłem białka w diecie wege, mogą być stosowane u osób, które chcą wyregulować poziom hormonów swojej tarczycy. Dla przykładu należy ograniczyć spożycie soi, która jest wolotwórcza. Dodatkowo należy wskazać, że białko sojowe, którego zazwyczaj nie brak w diecie wege, może obniżyć przyswajanie leków, w konwencji czego, będzie trzeba zwiększyć dawkę medykamentów. Bardzo cennym zamiennikiem dla mleka, są powszechnie znane na diecie wegańskiej napoje róslinne. Są one wskazane dla osób, które chcą pozytywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną swojej tarczycy. Dla przykładu, idealnym wyborem będzie mleko migdałowe, mleko ryżowe, czy mleko owsiane. Bardzo ważnym produktem, który znajduje się w każdej wegańskiej kuchni, jest siemię lniane, nasiona chia, olej lniany, czy orzechy. To one odpowiadają za właściwą podaż kwasów omega-3 i omega-6, które są niezbędnym składnikiem, by uregulować pracę tarczycy.
Hormony to jedno z najbardziej złożonych, skomplikowanych czynników, które w znacznym stopniu odpowiadają za nasz wygląd, zdrowie, jak również ogólne samopoczucie. Nic więc dziwnego, że jest to dziedzina, która ciągle odkrywa przed nami nieznane dotąd fakty. Z całą pewnością można stwierdzić, że dieta wegańska nie jest przeciwskazaniem do zastosowania w przypadku, gdy walczymy z różnymi chorobami o podłożu hormonalnym, takim jak np. Hashimoto. Zdrowa, naturalna, nieprzetworzona żywność, w każdym przypadku będzie idealnym wyborem, na plus dla naszego zdrowia.
Źródła:
-
Turner-McGrievy, G.M., Davidson, C.R., Wilcox, S. (2014). Effect of a plant-based diet on hormonal health: a review. Artykuł ten omawia wpływ diety wegańskiej na regulację hormonów, w tym hormonów płciowych i hormonów stresu. Wyniki sugerują, że dieta roślinna może wspierać równowagę hormonalną poprzez zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych i zwiększenie spożycia błonnika i fitoestrogenów.
-
Rizzo, G., Baroni, L. (2016). Impact of vegan diet on human health: hormonal and reproductive aspects. Artykuł analizuje, jak dieta wegańska może wpływać na zdrowie hormonalne i reprodukcyjne. Podkreśla, że dieta bogata w rośliny może poprawiać profil hormonalny, co jest korzystne dla zdrowia kobiet i mężczyzn.
-
Fraser, G.E. (2009). Vegetarian diets: what do we know of their effects on common chronic diseases?. Artykuł omawia szeroki zakres korzyści zdrowotnych diet roślinnych, w tym ich wpływ na regulację hormonów. Wyniki sugerują, że dieta wegańska może wspierać zdrowie hormonalne i zmniejszać ryzyko zaburzeń hormonalnych.