W dzisiejszych czasach można obserwować na rynku bardzo wiele propozycji żywienia. Przykłady można mnożyć- dieta kopenhaska, białkowa, ketogeniczna, Low Carb, Less Gluten. Jednak lekarze specjaliści jasno wskazują, że każdy model żywienia, zwłaszcza eliminacyjny, może mieć różne skutki uboczne dla naszego organizmu. Zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jednym z szeroko dyskutowanych aspektów jest wpływ diety wegańskiej na poziom cholesterolu. Czy podczas stosowania takiego jadłospisu bez mięsa, nabiału, czy produktów odzwierzęcych, można samoczynnie wyregulować poziom cholesterolu? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Jak dieta wegańska wpływa na poziom lipidów w organizmie?
Dieta wegańska wnosi dla naszego zdrowia bardzo wiele, różnorodnych korzyści. Okazuje się, że jadłospis bez mięsa niezwykle pozytywnie wpływa także na poziom cholesterolu we krwi. Wszystko dzięki temu, że wegańskie jedzenie obniża poziom lipidów aterogennych we krwi. Nie są to tylko przypuszczenia, lecz potwierdzone fakty. Warto chociażby spojrzeć na metaanalizę, która ukazała się w roku 2023 w European Heart Journal. W periodyku Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, odnaleźć można przegląd systematyczny 30 randomizowanych badań kontrolnych, które badają wpływ diet roślinnych na poziom cholesterolu całkowitego, LDL cholesterolu, trójglicerydów oraz apolipoproteinów B. Wyniki porównywane są do wyników osób, które prowadzą standardowe, tradycyjne diety (spożywające mięso, jaja, nabiał). Badania są niezwykle wiarygodne- były przeprowadzane na całym świecie. Średni okres obserwacji badanych osób wynosił 29 tygodni. Okazało się, że diety roślinne zmniejszają poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i apoB.
Co sprawia, że dieta wegańska tak korzystnie wpływa na lipidogram? Z całą pewnością ogromną rolę odgrywa fakt, że roślinny jadłospis, w porównaniu z tradycyjną metodą żywienia, zawiera więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA), a mniej kwasów nasyconych, cholesterolu i tłuszczu całkowitego. Jeśli dostarczamy do naszego organizmu mniej tłuszczu, jednocześnie zmniejszamy wchłanianie cholesterolu całkowitego w przewodzie pokarmowych. W efekcie doprowadzamy do zmniejszenia poziomu lipoprotein w osoczu.
Dlaczego poziom cholesterolu we krwi odgrywa tak ważną rolę dla naszego zdrowia i życia?
W celu zrozumienia, jak ważne jest, by utrzymać poziom cholesterolu na właściwym poziomie, warto przytoczyć kilka badań statystycznych. Okazuje się, że najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, jak również na całym świecie, są choroby układu krążenia. Analizując 2021 rok, aż 34,8% Polaków zmarło w wyniku chorób układu sercowo-naczyniowego. Na drugim miejscu znalazły się choroby nowotworowe, zajmując 18%. Okazuje się, że głównym problem zdrowotny wśród wielu Polaków jest miażdżyca tętnic. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia tego stanu chorobowego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jego występowanie znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego.
Czy warto stosować dietę wegańską?
Dieta wegańska to idealny sposób na prowadzenie zdrowego trybu życia. Średnie zmniejszenie poziomu LDL cholesterolu u osób, które stosują diety roślinne, wynosiło aż 10%, w porównaniu do wyjściowych badań, przed wdrożeniem diety roślinnej. Należy jednak pamiętać o tym,że dieta wegańska musi być pełnowartościowa i doskonale zbilansowana. Wówczas możemy liczyć także na spadek o 14% apoB. Jeśli chodzi o trójglicerydy, badania pokazują, że dieta roślinna nie ma wpływu na ich poziom. Nic więc dziwnego, że badacze naukowi jasno wskazują, że dieta wegańska może być kluczowa w przypadku zapobieganiu epidemii chorób sercowo-naczyniowych.
Dieta wegańska, jak również wegetariańska, jest rekomendowana przez światowej klasy specjalistów, dla osób, które pragną zadbać o lipidogram swojego organizmu. To silnie eliminacyjna dieta roślinna pełna zdrowia i ogromnych wartości dla organizmu. Co ciekawe, dieta wegańska niezwykle korzystnie wpływa także na zdrowie jelit. Już dziś pozbądź się z własnego jadłospisu produktów spożywczych, które szkodzą Twojemu zdrowiu.
Źródła:
-
Jenkins, D.J., Wong, J.M., Kendall, C.W. (2003). The effect of a plant-based diet on blood lipids in hypercholesterolemic adults: a randomized controlled trial. Badanie to pokazuje, że dieta wegańska może znacząco obniżyć poziom cholesterolu u dorosłych z hipercholesterolemią. Wyniki sugerują, że dieta roślinna może być skutecznym narzędziem w zarządzaniu poziomem lipidów we krwi i redukcji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
-
Sacks, F.M., Lichtenstein, A.H. (2006). Dietary fats, cholesterol, and the cardiovascular system. Artykuł omawia wpływ różnych typów tłuszczów na poziom cholesterolu i zdrowie serca. Dieta wegańska, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, może przyczynić się do obniżenia poziomu LDL (złego) cholesterolu i podniesienia poziomu HDL (dobrego) cholesterolu.
-
McDougall, J. (2002). Plant-based diets and cholesterol: The evidence. Przegląd literatury na temat wpływu diet roślinnych na poziom cholesterolu, wskazujący, że wegańska dieta może prowadzić do znaczącej poprawy profilu lipidowego. Autorzy podkreślają, że dieta bogata w błonnik i niskotłuszczowa jest szczególnie skuteczna w obniżaniu poziomu cholesterolu.