kod: nowystart12 -12% na diety od 21 dni 👌 kod: nowystart10 -10% na (Post dr Dąbrowskiej + Detoksy Sokowe + Ratunek dla Wątroby + Sirt 1 i 2) 👌 kod: nowystart7 -7% (na pozostałe diety od 3 dni)
Kobieta jest smutna z powodu ciągłego uczucia pełności w brzuchu. Zastanawia się, jak pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu, stosując dietę.
image image image

Ciągłe uczucie pełności w brzuchu: jak temu zaradzić?

27 września 2024

image image image

Dobra dieta

Ciągłe uczucie pełności w brzuchu: jak temu zaradzić?

Masz już tego dość? Praktycznie non stop towarzyszy Ci ciągłe uczucie pełności w brzuchu? Jakie są tego przyczyny? Co zaś zrobić, aby uczucie pełności w brzuchu nie odbierało radości z codziennego życia?

Kobieta jest smutna z powodu ciągłego uczucia pełności w brzuchu. Zastanawia się, jak pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu, stosując dietę.

Z czego wynika uczucie pełnego brzucha?

Często ten kłopot jest traktowany po macoszemu. Jeśli ciągłe uczucie pełności w brzuchu występuje po spożyciu np. bardzo obfitego obiadu, to jeszcze można to logicznie wytłumaczyć. W takiej sytuacji należy po prostu unikać przejadania się, a ten kłopot powinien ustąpić. Warto się do tego zastosować, ponieważ taki objaw może utrzymywać się nawet przez kilka godzin!

Niekiedy jednak uczucie pełności w brzuchu występuje bez konkretnego powodu. I na pewno jest to sytuacja, której nie powinno się lekceważyć. Może to bowiem świadczyć o poważnych chorobach. Co gorsze, chodzi tutaj nie tylko o ten objaw. Dodatkowo mogą też pojawiać się np.:

  • bóle brzucha
  • „przelewanie” w brzuchu
  • „gazy”

A to wszystko prowadzi do coraz gorszego samopoczucia…

Z czego bierze się też uczucie pełnego brzucha? Może chodzić np. o zespół jelita drażliwego. To choroba cechująca się przewlekłym charakterem. Jakie symptomy (są one najmocniej odczuwane po posiłku) „daje” ZJD? To nie tylko uczucie pełności, ale też np.: bóle brzucha, „gazy”, biegunki, czy zaparcia. Eksperci zauważają, żeta choroba może mieć związek z nieprawidłową interakcją między mózgiem i jelitami. Na to schorzenie często chorują osoby, które na co dzień często się denerwują (nawet drobnostkami).

Jakie są jeszcze powody takiego objawu, jak ciągłe uczucie pełności? Chodzi o dyspepsję czynnościową. To zespół zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Najczęściej pojawiają się one po jedzeniu. Jakie są główne powody? Nie jest to do końca jasne… Eksperci są jednak zdania, że może tutaj chodzić o zmiany w mikrobiomie jelitowym, czy nietolerancje pokarmowe.

Warto też wspomnieć, w gronie potencjalnych przyczyn, o chorobie wrzodowej. Dotyka ona ścianę żołądka, co skutkuje ubytkiem w jego błonie. Na początku symptomy są podobne do zaburzeń czynnościowych. Potem mogą być one jednak coraz bardziej dokuczliwe. Chodzi np. o ból w nadbrzuszu i zgagę. Pacjenci narzekają też na brak regularności, jeśli chodzi o wypróżnianie się.

Należy też wziąć pod uwagę nietolerancje pokarmowe. Nie są one reakcjami alergicznymi, a mogą być wywołane chociażby defektem enzymatycznym (dzieje się tak np. pod kątem nietolerancji laktozy). Z jakimi jeszcze objawami trzeba się liczyć? Są to: bóle brzucha, wzdęcia, czy „gazy”.

Mężczyzna trzyma się za brzuch, odczuwając dyskomfort związany z uczuciem pełności. Myśli o zmianie diety, aby złagodzić te dolegliwości.

Jak skutecznie wyeliminować ciągłe uczucie pełności?

Niezależnie od przyczyny trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Nie da się bowiem ukryć, że uczucie pełności mocno daje się we znaki i negatywnie wpływa na normalne funkcjonowanie.

Co trzeba tutaj zrobić? Najprościej wygląda sytuacja w przypadku osób, które odczuwają uczucie pełności w podbrzuszu na skutek spożywania zbyt obfitych posiłków. Należy po prostu zmienić swoje przyzwyczajenia. Jeśli nie wiesz, co warto jeść, aby było zdrowo, smacznie i sycąco, to polecamy Ci nasz catering dietetyczny o nazwie Proszę Zdrowie. Pomożemy Ci wybrać odpowiedni zestaw pudełkowy, który będzie znakomicie dopasowany pod kątem Ciebie, Twojej bieżącej sytuacji i planów. A powyższe objawy powinny zniknąć, jak za dotknięciem „czarodziejskiej różdżki”.

Co zaś stosować na takie symptomy? Jeśli dopadnie Cię uczucie pełności (np. po zbyt obfitym obiedzie), to skorzystaj z ziół. Np. rumianek, czy mięta pieprzowa odpowiednio wspierają trawienie i sprawiają, że odczuwany dyskomfort staje się coraz mniejszy.

Co zaś zrobić, jeśli występuje uczucie pełności w brzuchu bez jedzenia? Albo np. po spożyciu małego posiłku? W takiej sytuacji trzeba koniecznie udać się do lekarza rodzinnego. Najprawdopodobniej wypisze Ci on skierowanie do gastrologa. Raczej konieczne będzie też wykonanie kilku badań (krew, mocz, stolec, usg jamy brzusznej, gastroskopia).

Po to, aby można było postawić odpowiednią diagnozę. Załóżmy, że gastrolog stwierdzi zespół jelita drażliwego. W takiej sytuacji należy przyjmować odpowiednie leki, a także unikać stresu. Nierzadko pacjenci zaczynają też chodzić do psychologa.

Jeśli doskwiera Ci ciągłe uczucie pełności w brzuchu, to niezależnie od ostatecznej diagnozy, konieczne będzie też zmienienie nawyków żywieniowych. Na lepsze i na takie, które są adekwatne do Twojej sytuacji. To jednak wcale nie jest problem! Klienci Proszę Zdrowie już wiedzą, że dieta pudełkowa może być nie tylko zdrowa, ale też smaczna i urozmaicona. Ty też się o tym przekonasz!

Mężczyzna zamawia dietę pudełkową, aby pozbyć się uczucia pełności w brzuchu. Liczy, że zdrowe posiłki pomogą mu w poprawie trawienia.

Z czego warto zrezygnować, aby uczucie pełności ustąpiło?

Masz uczucie pełności na czczo? Bardzo ważne jest tutaj indywidualne podejście. Bo jak już wiesz, są rozmaite przyczyny takich objawów.

Od tego zależy również to, jak należy postępować na innych płaszczyznach. Jest tutaj jednak wiele wspólnych „mianowników”. Jeśli chcesz, aby uczucie ciężkiego brzucha zostało skutecznie wyeliminowane z Twojego życia, to zrezygnuj np. z wysokoprzetworzonej żywności, słodyczy, czy fast-foodów.

Unikaj alkoholu, napojów słodzonych i energetyków. Najlepszy płyn to woda. Należy ją spożywać w ilości minimum 2 l dziennie (a jak jest np. gorąco, to ta wartość powinna być jeszcze wyższa).

Kobieta pije wodę, aby złagodzić uczucie pełności w brzuchu. Wierzy, że rezygnacja z napojów słodzonych na rzecz wody przyniesie ulgę i wspomoże odchudzanie.

Ciągłe uczucie pełności w brzuchu: jak temu zaradzić? Podsumowanie

Ciągłe uczucie pełności w brzuchu to nic przyjemnego. Czasami powstaje ono na skutek przejedzenia się. Jeśli odczuwasz dyskomfort, to sięgnij po zioła poprawiające trawienie. A potem zacznij jeść po prostu posiłki w relatywnie małych porcjach.

Z czego jeszcze wynika uczucie pełności w brzuchu? Jeśli pojawia się ono np. po małym posiłku, to przyczyną mogą być: choroba wrzodowa, zespół jelita drażliwego, dyspepsja czynnościowa, czy nietolerancje pokarmowe. Nie bagatelizuj tego zagadnienia. Chodzi tutaj nie tylko o uczucie pełnego brzucha, ale też o takie objawy, jak bóle brzucha, „gazy” itp.

Jeśli powodem jest jedno z wymienionych schorzeń (w tym celu warto udać się do lekarza), to należy m.in. zmienić dietę na właściwą. W razie czego zapraszamy do skorzystania z usług Proszę Zdrowie!

Źródła:

  • Wójcik, J., Nowak, A. (2021). Problemy trawienne: przyczyny i rozwiązania. Warszawa: PWN. Książka omawia przyczyny ciągłego uczucia pełności w brzuchu oraz metody radzenia sobie z tym problemem.

  • Tack, J., Talley, N.J. (2013). Functional dyspepsia: symptoms, causes, and treatments. Gastroenterology, 134(3), 651-658. Artykuł omawia funkcjonalne przyczyny dyspepsji i sposoby łagodzenia objawów, takich jak uczucie pełności w brzuchu.

  • Simrén, M., Barbara, G. (2018). Understanding the causes and treatment of bloating. Gut, 57(5), 634-641. Publikacja ta przedstawia badania nad przyczynami wzdęć i uczucia pełności oraz metody radzenia sobie z tymi problemami.

  • Spiller, R.C. (2009). Functional bowel disorders and bloating: clinical research and treatment strategies. Neurogastroenterology & Motility, 21(3), 343-350. Artykuł analizuje problem wzdęć i uczucia pełności, oferując strategie dietetyczne i farmakologiczne do ich łagodzenia.


Poprzedni

Czy sok pomidorowy jest zdrowy?